Wie we zijn

BoerenNatuur is de vereniging van 39 agrarische collectieven, de leden van BoerenNatuur. Zij organiseren het Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer (ANLb) vanuit de overtuiging dat natuurinclusieve landbouw een landbouwsysteem is dat bodem, klimaat, water, natuur en landschap op het bedrijf en in de regio versterkt. De collectieven zijn de spil tussen de individuele agrariërs die het ANLb uitvoeren op hun grond. Samen zorgen ze voor een landschap waar je insecten hoort zoemen, bloemen ziet bloeien en ruimte is voor vogels en dieren.

Het team
Bij de werkorganisatie van de vereniging BoerenNatuur werken ruim 20 mensen met een brede samenstelling van expertises. Van agro-ecoloog en boerenlandvogeldeskundige tot ICT product owners en communicatiespecialisten. Ons team bestaat uit gedreven mensen die hun hart hebben liggen in het groen van de landbouw. Wil je contact met één van onze medewerkers bel of mail dan naar het secretariaat: 085-0232137 of info@boerennatuur.nl.
Onze expertises zijn o.a.:
- Open akker
- Open grasland
- Dooradering
- Agro-ecologie en beheerpakketten
- ANLb-stelsel en aanvullende overheidsinstrumenten rondom agrarisch natuurbeheer
- Beheermonitoring
- Water en klimaat
- Natuurinclusieve landbouw/meer boerennatuur
- Groene/BoerenNatuur KPI’s
- Kennisdeling en leren op het gebied van ANLB en agrarisch natuurbeheer
- SCAN-ict
- Boerenlandvogels
- Beleidsbeïnvloeding agrarisch natuurbeheer
- Communicatie
- Agrarische collectieven

Het bestuur
De vereniging BoerenNatuur heeft een Algemeen Bestuur dat bestaat uit drie Dagelijks Bestuursleden (uitvoerende bestuursleden) en 12 door de collectieven voorgedragen algemene bestuursleden (niet-uitvoerende bestuursleden). Het Algemeen Bestuur bestuurt en vertegenwoordigt de vereniging BoerenNatuur.
Het Dagelijks Bestuur (DB) bestaat uit voorzitter Marije Klever, vice-voorzitter Henk Smith en Theo Thewessen. Marije is melkveehoudster, Henk is akkerbouwer en Theo was mede-directeur van een ICT bedrijf en heeft in die hoedanigheid organisatieontwikkeling in zijn portefeuille. Hun kennis en expertise sluit perfect aan bij het profiel van onze vereniging BoerenNatuur. Het Dagelijks Bestuur bereidt samen met de directeur de jaarplannen, begroting en verantwoording en de strategische (organisatie) ontwikkelingen voor het Algemeen Bestuur voor.
In het Algemeen Bestuur hebben naast de drie DB leden ook twaalf bestuurders zitting: twaalf door de collectieven voorgedragen bestuursleden vanuit de collectieven in de twaalf provincies. Het Algemeen Bestuur bestuurt en vertegenwoordigt de vereniging BoerenNatuur. Daarnaast houden de twaalf niet-uitvoerende bestuursleden toezicht op de drie uitvoerende bestuursleden. Het Algemeen Bestuur legt verantwoording af aan de Algemene Ledenvergadering.
Heb je een vraag aan één van onze bestuurders? Mail dan naar info@boerennatuur.nl.
De Algemene Ledenvergadering
De Algemene Ledenvergadering is het hoogste orgaan van de vereniging BoerenNatuur. In de Algemene Ledenvergadering hebben alle leden van BoerenNatuur, de agrarische collectieven, zitting. De Algemene Ledenvergadering stelt de meerjarenstrategie; de meerjarenbegroting en het meerjarenplan vast net als het werkplan met de daarbij behorende begroting waarbinnen het bestuur opereert.
De collectieven
De veertig agrarische collectieven zijn de leden van de vereniging BoerenNatuur. De agrarische collectieven zijn zelfstandige organisaties, veelal coöperaties, met een eigen bestuur en werkorganisatie. Hun leden zijn voornamelijk Nederlandse boeren, en een klein deel particuliere eigenaren, die maatregelen uitvoeren van het Agrarisch Natuur- en landschapsbeheer (ANLb). Daarnaast voeren ze in hun werkgebieden projecten uit die natuurinclusieve landbouw stimuleren.
Voor het ANLb maken collectieven beheerstrategieën en gebiedsaanvragen aan de hand van de natuurbeheerplannen van de provincies. Veldmedewerkers zitten met deelnemers aan de keukentafel om per kansrijk gebied te kijken wat de deelnemers op hun land kunnen doen om bij te dragen aan de goede habitat voor de daar voorkomende soorten. Ze kiezen maatregelen om aan de vier basiseisen te voldoen voor diersoorten, of ze nou heel zeldzaam zijn of algemeen voorkomen, ze hebben allemaal dezelfde vier V’s nodig: voedsel, veiligheid, voortplanting en verbinding (soorten moeten zich kunnen verplaatsen in het landschap).
Wil je weten welke collectieven er zijn en welk collectief bij jou in de buurt zit? Of ben je geïnteresseerd in deelname aan het ANLb of NIL? Bekijk dan de collectievenkaart, daar vind je ook per collectief de website plus contactgegevens.
Ook werken bij BoerenNatuur?
Kom werken bij één van de agrarische collectieven of bij de vereniging BoerenNatuur zelf. Draag bij aan een natuurinclusievere landbouw, waarbij landbouw en natuur elkaar versterken.
